Backup to GAMO Cloud

Služba Backup to GAMO Cloud je určená najmä pre zálohovanie vašich NAS (Network Attached Storage) zariadení do GAMO Cloud. Okrem toho je možné diskový priestor služby Backup to GAMO Cloud pripojiť ako vzdialený disk k serverom Windows, Linux aj Mac. Aplikácie FileZilla Pro a Cyberduck sú taktiež podporované a je možné ich využívať pre pripojenie k službe Backup to GAMO Cloud. Služba je vybudovaná na protokole WebDAV cez SSL kryptovanie.
Služba Backup to GAMO Cloud dovoľuje vytvoriť si v cloude niekoľko restore pointov podľa požadovanej konfigurácie. Dôležitá je aj možnosť zakryptovania dát.

Pripojenie ku NAS zariadeniu:
Službu Backup to GAMO Cloud je možné využívať na akomkoľvek NAS zariadení s integrovanou podporou uvedeného protokolu WebDAV. Úspešne je otestovaná na zariadeniach od výrobcov Synology a QNAP.

Nastavenie Synology NAS pre korektné zálohovanie do GAMO Cloud spočíva v nainštalovaní vstavaného balíčka Hyper Backup a nakonfigurovaní pripojenia do GAMO Cloud - podľa inštruktážneho videa.

Pri prvom pripojení NAS do GAMO Cloud sa musia preniesť všetky dáta. Aby tento prenos nezahltil pripojenie smerom do internetu, je žiadúce nastaviť v NAS zariadení „traffic shaping“ pre odosielané dáta.

Po vykonaní tohto prenosu sa v pravidelných intervaloch do GAMO Cloud prenášajú iba inkrementálne zálohy.
V prípade straty dát, v takto zálohovanom NAS, je možné veľmi jednoducho nakonfigurovať nové NAS zariadenie na obnovu dát uložených v GAMO Cloud.

Pripojenie ako vzdialený disk ku Windows / Linux / Mac:

Windows a Mac podporujú natívne pripojenie služby Backup to GAMO Cloud ako vzdialený disk. Konfiguruje sa ako vzdialený disk do Windows servera. Po vybratí "Pripojiť sieťovú jednotku" zadáte nasledovnú adresu s vaším užívateľským menom:
https://backup2cloud.gamo.sk/remote.php/dav/files/username
Potom do prihlasovacieho okna zadáte užívateľské meno a heslo.

Pre pripojenie služby Backup to GAMO Cloud, ako vzdialeného disku do Linux servera, je potrebné mať nainštalovaný v Linuxe balíček davfs2. Potom už len jednoducho pripojíte službu Backup to GAMO Cloud príkazom:
sudo mount -t davfs https://backup2cloud.gamo.sk/remote.php/dav/files/username

Cyberduck a FileZilla Pro:
Cyberduck a FileZilla Pro natívne podporujú protokol WebDAV. K službe Backup to GAMO Cloud sa môžete pripojiť aj pomocou skriptov v rámci týchto aplikácií.